Bucknell Men, Navy Women Capture Outdoor Track and Field Championships

PATRIOTLEAGUE.ORG Navy senior Jess Palacio was named the Outstanding Female Track Athlete of the Meet for the third straight year.
PATRIOTLEAGUE.ORG
Navy senior Jess Palacio was named the Outstanding Female Track Athlete of the Meet for the third straight year.
PATRIOTLEAGUE.ORG

May 5, 2012

2012 Patriot League Outdoor Track and Field Championships Central

Women's Video Recap | Men's Video Recap

Complete Results

WORCESTER, Mass.
 — The Patriot League Outdoor Track and Field Championships featured several lead changes on both the men's and women's side on Saturday, but in the end, it was the Bucknell men and the Navy women who hoisted trophies at Hart Track at Holy Cross.

For Bucknell, it is the Bison's third straight men's title and fourth overall, scoring 167 points to fend off second-place Navy, which scored 153 points. Army was third with 149 points and Lehigh finished fourth with 98. Lafayette, which had great success in the sprints, finished fifth with 72 points, and Colgate (20), American (12) and Holy Cross (10) rounded out the final standings.

Navy won the women's outdoor title for the second time in school history and the first time since 2003, scoring 156.6 points to beat defending champion Bucknell, which scored 133.5 points. Lehigh finished in third place with 118 points, followed by Army in fourth with 83 and Lafayette close behind in fifth with 79. Rounding out the standings were Holy Cross in sixth with 55 points, Colgate in seventh with 51 and American in eighth with six.

Lafayette senior Jerome Rudolph was named Outstanding Track Athlete of the Meet after sweeping the 100- and 200-meter dashes, while anchoring the Leopards to a victory in the 4x100 relay. Rudolph clocked a Patriot League Championship-record 10.50 in the 100 dash.

Army senior Tom Wagner won a pair of events in being named the Outstanding Male Field Athlete of the Meet. Wagner was victorious in the triple jump with a mark of 49-9 and finished first in the high jump in 6-10¼.


 

 

Navy freshman Mark Vetere was honored the head coaches as the Male Rookie of the Meet after he won gold in the men's pole vault with a distance of 16-2¾.

Jess Palacio garnered the Outstanding Female Track Athlete of the Meet honor for the third straight year, becoming just the second student-athlete in League history to win a major individual award at three consecutive outdoor championships. Fordham's Lauren Gubicza was named Outstanding Female Athlete of the Meet from 1991-93. Palacio won the 800 and 1,500 events while anchoring Navy's silver medal-winning 4x800 relay foursome.

Lafayette senior Joelle Neilson won a pair of events en route to being named Outstanding Female Field Athlete of the Meet. She eclipsed the field by nearly a foot in winning the long jump with a distance of 19-4, and captured the League championship in the triple jump in 38-0¾.

Lisa Junta was named Female Rookie of the Meet after capturing her first League championship in the 10,000 with a time of 36:40.68, while she claimed silver in the 5,000 with a time of 16:58.16.

Kevin Donner was named Men's Coach of the Year for the third straight season after guiding the Bison to the three peat, while Navy's Carla Criste became the first from the academy to be named Women's Coach of the Year at the outdoor championships.

2012 Patriot League Outdoor Track and Field Championships

Final Results

Men
1. Bucknell - 167 points
2. Navy - 153
3. Army - 149
4. Lehigh - 98
5. Lafayette - 72
6. Colgate - 20
7. American - 12
8. Holy Cross - 10

Women
1. Navy - 156.5 points
2. Bucknell - 133.5
3. Lehigh - 118
4. Army - 83
5. Lafayette - 79
6. Holy Cross - 55
7. Colgate - 51
8. American - 6

Patriot League Major Men's Awards
Male Rookie of the Meet: Mark Vetere, Navy, Fr.
Male Field Athlete of the Meet: Thomas Wagner, Army, Sr.
Male Track Athlete of the Meet: Jerome Rudolph, Lafayette, Sr.
Men's Coach of the Year: Kevin Donner, Bucknell

Men's First Team All-Patriot League
100: Jerome Rudolph, Lafayette, Sr. (10.50)
200: Jerome Rudolph, Lafayette, Sr. (21.57)
400: Nick Hepp, Lafayette, Jr. (48.00)
800: Jordan Donaldson, Bucknell, Sr. (1:50.52)
1,500: Dominic DellaPelle, Navy, Sr. (3:51.06)
5,000: Christopher Johnson, Colgate, Jr. (14:13.86)
10,000: Christopher Johnson, Colgate, Jr. (30:04.92)
3,000 steeplechase: Ken Bunnell, Navy, Sr. (9:04.14)
110 hurdles: Rob Arent, Bucknell, Sr. (14.39)
400 hurdles: Rob Arent, Bucknell, Sr. (53.08)
400 relay: Lafayette (Mike DiPietro, Sr., Nick DeRosa, Sr., Nick Hepp, Jr., Jerome Rudolph, Sr.; 41.37)
1,600 relay: Army (Christopher Smith, So., Taylor Kensy, Sr., Patrick Taylor, Fr., Marcus Jackson, Fr.; 3:13.70)
3,200 relay: Army (Nathan Fisher, Fr., Clyde Wilson, Fr., Kevin Russell, Jr., Christopher Jones, Sr.; 7:27.65)
High Jump: Thomas Wagner, Army, Sr. (6-10¼)
Pole Vault: Mark Vetere, Navy, Fr. (16-2¾)
Long Jump: Michael Hutchins, Army, Sr. (23-4)
Triple Jump: Thomas Wagner, Army, Sr. (49-9)
Shot Put: Chris Boniwell, Navy, Sr. (53-1¾)
Hammer Throw: Leonard Joseph, Bucknell, Jr. (206-3)
Javelin: Miles Snelgrove, Navy, Jr. (215-9)
Decathlon: Andrew Powell, Bucknell, Sr. (6,667)

Men's Second Team All-Patriot League
100: Justin Hicks, Bucknell, Sr. (10.78)
200: Nick DeRosa, Lafayette, Sr. (21.67)
400: Rob Arent, Bucknell, Sr. (48.17)
800: Christopher Jones, Army, Sr. (1:51.35)
1,500: Cody Rome, Navy, Sr. (3:51.62)
5,000: Cody Rome, Navy, Sr. (14:23.72)
10,000: Evans Kosgei, Lehigh, Sr. (30:16.81)
3,000 steeplechase: Evans Kosgei, Lehigh, Sr. (9:05.73)
110 hurdles: Christian Lupica, Bucknell, Fr. (14.45)
400 hurdles: Seth Robinson, Lehigh, So. (53.40)
400 relay: Bucknell (Christian Lupica, Fr., Jacob Eaton Hall, So., Kamal Riley, So., Justin Hicks, Jr.; 41.44)
1,600 relay: Navy (Alexander Jackson, Sr., Kolton Kempel, Jr., Joshua Kingsland, Fr., Matthew Evers, Sr.; 3:14.10)
3,200 relay: Navy (Weston Kennedy, So., Dominic DellaPelle, Sr., Joshua Kingsland, Fr., Matthew Evers, Sr.; 7:27.87)
High Jump: Joshua Houston, Navy, Sr. (6-10¼)
Pole Vault: Ryan Kochert, Navy, So. (15-3)
Long Jump: Thomas Wagner, Army, Sr. (22-8½)
Triple Jump: Frederick Beebe, Army, Sr. (49-1½)
Shot Put: Stephen Koullias, Bucknell, Jr. (52-7¼)
Hammer Throw: Nicholas Snoad, Army, Jr. (194-1)
Javelin: Aaron Zack, Navy, Fr. (200-0)
Decathlon: Kyle Forrest, Lehigh, Sr. (6,531)

Patriot League Major Women's Awards
Female Rookie of the Meet: Lisa Junta, Army, Fr.
Female Field Athlete of the Meet: Joelle Neilson, Lafayette, Sr.
Female Track Athlete of the Meet: Jess Palacio, Navy, Sr. 
Women's Coach of the Year: Carla Criste, Navy

Women's First Team All-Patriot League
100: Stephanie Okpoebo, Holy Cross, So. (12.00)
200: Stephanie Okpoebo, Holy Cross, So. (24.71)
400: Jennifer Zymet, Bucknell, So. (55.72)
800: Jess Palacio, Navy, Sr. (2:08.69)
1,500: Jess Palacio, Navy, Sr. (4:25.36)
5,000: Chelsea Burns, Colgate, Sr. (16:45.36)
10,000: Lisa Junta, Army, Fr. (36:40.68)
3,000 steeplechase: Erika Stasakova, Lafayette, Sr. (10:52.78)
100 hurdles: Kaitlyn Love, Army, Jr. (14.40)
400 hurdles: Taylor Funk, Bucknell, Sr. (1:01.95)
400 relay: Lehigh (Khaaleedah Smith, Jr., Melissa Knapp, Jr., Alexandra Doersam, Sr., Kristin Slotnick, Jr.; 46.98)
1,600 relay: Navy (Sarah Bernhart, Fr., Colleen McFadden, Sr., Mansfield Murph, Sr., Natasha Druggan, Jr.; 3:48.86)
3,200 relay: Bucknell (Emily Waksmunski, So., Beth Braunegg, So., Caroline Tolli, Jr., Hana Casalnova, So.; 8:44.94)
High Jump: Veronica Ffrench, Navy, So. (5-7)
Pole Vault: Emily Ando, Bucknell, So. (12-1½)
Long Jump: Joelle Neilson, Lafayette, Sr. (19-4)
Triple Jump: Joelle Neilson, Lafayette, Sr. (38-0¾)
Shot Put: Sarah Bella, Bucknell, Sr. (44-11½)
Discus: Jessica Waggoner, Army, So. (157-7)
Hammer Throw: Rachel Pena, Lafayette, So. (180-8)
Javelin: Kat Folger, Bucknell, Sr. (145-7)
Heptathlon: Brooke Astor, Lehigh, So. (4,749)

Women's Second Team All-Patriot League
100: Jessica Ridgway, Navy, Jr. (12.28)
200: Alicia Minella, Colgate, Fr. (24.97)
400: Alicia Minella, Colgate, Fr. (55.86)
800: Jessica Kendzor, Lehigh, So. (2:09.48)
1,500: Chelsea Burns, Colgate, Sr. (4:26.08)
5,000: Lisa Junta, Army, Fr. (16:58.16)
10,000: Katherine Pierce, Lehigh, Sr. (36:43.92)
3,000 steeplechase: Leah Goeke, Bucknell, Jr. (11:02.70)
100 hurdles: Ashley Aitken, Navy, Sr. (14.47)
400 hurdles: Brittany Gorski, Holy Cross, Jr. (1:03.01)
400 relay: Holy Cross (Brianna Tabin, Fr., Melanie Forte, Jr., Kathryn Bobinski, Fr., Stephanie Okpoebo, So.; 47.02)
1,600 relay: Lehigh (Danielle Albergo, So., Khaaleedah Smith, Jr., Jessida Kendzor, So., Kristin Slotnick, Jr.; 3:48.95)
3,200 relay: Navy (Shannon Cuthbert, Fr., Annie-Norah Beveridge, Fr., Mansfield Murph, Sr., Jess Palacio, Sr; 8:45.45)
High Jump: Kristin Smith, Navy, Jr. (5-5)
Pole Vault: Mackenzie Arndt, Holy Cross, Fr. (12-1½)
Long Jump: Alexandra Doersam, Lehigh, Sr. (18-5¾)
Triple Jump: Serenah Polite, Lehigh, Fr. (37-5)
Shot Put: Amanda Phelps, Navy, Sr. (43-10¾)
Discus: Lauren Allam, Navy, So. (151-9)
Hammer Throw: E'Lana Lemon, Lehigh, Jr. (180-2)
Javelin: Alix Membreno, Navy, Sr. (145-7)
Heptathlon: Melanie Sluzewicz, Navy, Jr. (4,556)