2012 Patriot League Outdoor Track and Field Championship Preview

PATRIOTLEAGUE.ORG Lafayette's Jerome Rudolph
PATRIOTLEAGUE.ORG
Lafayette's Jerome Rudolph
PATRIOTLEAGUE.ORG

Live Results
2012 Patriot League Outdoor Track and Field Championship Preview Release (5.2.12)Get Acrobat Reader

May 2, 2012

CENTER VALLEY, Pa. -- The 2012 Patriot League Outdoor Track and Field Championships will be held at the College of the Holy Cross for the sixth time in League history and the first time since 2006, beginning Friday at Hart Track.

The meet will conclude on Saturday with the awards ceremony at 4:45 p.m. All results will be available on the Patriot League Outdoor Track and Field Championship page, which also includes a full schedule of events.

Bucknell, led by reigning Men's and Women's Coach of the Year Kevin Donner, will look to make it three straight sweeps and four overall sweeps of the outdoor championships. They'll also vie for a 2012 sweep of the indoor and outdoor titles after having won both the men's and women's indoor championships in February. The Bison were selected in the preseason polls to repeat as outdoor champions.

Several student-athletes, including a pair from Lafayette, own multiple Patriot League-best marks on the 2012 season. (For the full list of top times/distances, see charts below.)

Lafayette's Jerome Rudolph, who won four consecutive Patriot League Male Track Athlete of the Week awards, holds the top times in the 100 (10.39) and 200 (21.22) dashes, and he also was a member of the League's best 400-meter relay team (41.06). For a Patriot League Student-Athlete Spotlight featuring Rudolph, go to the League's YouTube Channel.

Rudolph's teammate, Joelle Neilson, also has a pair of individual top marks in the League. She has recorded the best distances in the long jump (18-9¾) and the triple jump (38-9).

Bucknell's Robert Arent is the League's only student-athlete to be listed atop three individual lists, owning the top times in the 400 (47.46), 110 hurdles (14.31) and the 400 hurdles (52.82). Arent is the reigning Outdoor Track Athlete of the Meet.

Arent isn't the only major award winner returning as all six major award winners will be competing at the Patriot League Championship. That includes Navy's Jess Palacio (Track), Amanda Phelps (Field) and Lauren Allam (Rookie) who swept the women's awards.

Holy Cross' Stephanie Okpoebo, who won the 100 and 200 as a freshman last year, has the top times in the two events heading into the meet (100, 12.06 seconds; 200, 24.72).

Navy's Zachary Duncavage owns the League's top mark in the discus (181-6), which also is No. 1 among IC4A qualifiers.

Top Men's Times/Distances in 2012 | Full Patriot League Outdoor Performance List

EVENT

NAME

TIME/DISTANCE

100

Jerome Rudolph, Lafayette

10.39

200

Jerome Rudolph, Lafayette

21.22

400

Rob Arent, Bucknell

47.46

800

Jordan Donaldson, Bucknell

1:50.96

1,500

Dominic DellaPelle, Navy

3:47.69

5,000

Cody Rome, Navy

14:01.36

10,000

James Pearson, Navy

30:06.77

110 Hurdles

Rob Arent, Bucknell

14.31

400 Hurdles

Rob Arent, Bucknell

52.82

3,000 Steeple

Evans Kosgei, Lehigh

8:52.41

4x100 Relay

Lafayette

41.06

4x400 Relay

Army

3:16.30

4x800 Relay

Army

7:33.18

High Jump

Thomas Wagner, Army

6-11½

Pole Vault

Paul Neidhardt, Navy

16-1¾

Long Jump

Michael Hutchins, Army

23-5½

Triple Jump

Frederick Beebe, Army

49-3½

Shot Put

Tom Barr, Bucknell

54-2½

Discus

Zachary Duncavage, Navy

181-6

Hammer

Leonard Joseph, Bucknell

204-5

Javelin

Miles Snelgrove, Navy

216-9

Decathlon

Kyle Forrest, Lehigh

6,451 points

 

Top Women's Times/Distances in 2012 | Full Patriot League Outdoor Performance List

EVENT

NAME

TIME/DISTANCE

100

Stephanie Okpoebo, Holy Cross

12.06

200

Stephanie Okpoebo, Holy Cross

24.72

400

Alicia Minella, Colgate

56.02

800

Jessica Kendzor, Lehigh

2:08.61

1,500

Jess Palacio, Navy

4:20.87

5,000

Chelsea Burns, Colgate

16:37.57

10,000

Katherine Pierce, Lehigh

35:05.94

110 Hurdles

Kaitlyn Love, Army

14.19

400 Hurdles

Taylor Funk, Bucknell

1:02.43

3,000 Steeple

Erika Stasakova, Lafayette

11:02.01

4x100 Relay

Navy

47.06

4x400 Relay

Colgate

3:51.31

4x800 Relay

Army

9:05.47

High Jump

Kristin Smith, Navy

5-8¾

Pole Vault

Elise Buffinton, Lafayette

12-1½

Long Jump

Joelle Neilson, Lafayette

18-9¾

Triple Jump

Joelle Neilson, Lafayette

38-9

Shot Put

Teronda Brown, Navy

46-0¾

Discus

Lauren Allam, Navy

164-9

Hammer

Rachel Pena, Lafayette

181-11

Javelin

Kat Folger, Bucknell

156-6

Heptathlon

Brooke Astor, Lehigh

4,833 points