2002 Patriot League Indoor Track & Field Results

PATRIOTLEAGUE.ORG
PATRIOTLEAGUE.ORG

PATRIOTLEAGUE.ORG

Army Westpoint Hy-Tek's MEET MANAGER 5:41 PM 2/17/2002 Page 1
Patriot League - 2/15/2002 to 2/17/2002
USMA
Results

Women 55 Meter Dash

================================================================================

Name Year School Semis Finals Points

================================================================================

Finals

1 Martin, Tiffany BlackKnight 7.34 7.36 10

2 Allen, Kimberly BlackKnight 7.39 7.41 8

3 Yambao, Danielle U S Naval Academy 7.37 7.45 6

4 Fayanjuola, Tolu Bucknell 7.42 7.48 4

5 Perez, Emily BlackKnight 7.42 7.49 2

6 Calvo, Amy Bucknell 7.53 7.59 1

7 Lanewala, Rehana Bucknell 7.58 7.61

8 Turner-Byfield, Erin Bucknell 7.59 7.68

Women 55 Meter Dash

============================================================================

Name Year School Prelims Semis H#

============================================================================

Semi-Finals

1 Martin, Tiffany BlackKnight 7.40 7.34q 2

2 Yambao, Danielle U S Naval Academy 7.36 7.37q 1

3 Allen, Kimberly BlackKnight 7.45 7.39q 1

4 Perez, Emily BlackKnight 7.42 7.42q 1

5 Fayanjuola, Tolu Bucknell 7.39 7.42q 2

6 Calvo, Amy Bucknell 7.58 7.53q 2

7 Lanewala, Rehana Bucknell 7.59 7.58q 2

8 Turner-Byfield, Erin Bucknell 7.68 7.59q 2

9 Zarcaro, Laura U S Naval Academy 7.72 7.60 1

10 Bain, Heather Holy Cross 7.65 7.61 1

11 McCreary, Jessica Lehigh 7.66 7.68 1

12 Rinehart, Quinn U S Naval Academy 7.84 7.75 2

13 Brady, Charity Bucknell 7.70 7.79 2

14 Loomis, Katie Lehigh 7.82 7.79 1

15 Hinch, Lindsay Lehigh 7.87 7.94 2

16 Gaffney, Jessica Holy Cross 8.12 8.12 1

Women 55 Meter Dash

============================================================================

Name Year School Seed Prelims H#

============================================================================

Preliminaries

1 Yambao, Danielle U S Naval Academy 7.42 7.36q 3

2 Fayanjuola, Tolu Bucknell 7.41 7.39q 3

3 Martin, Tiffany BlackKnight 7.27 7.40q 1

4 Perez, Emily BlackKnight 7.48 7.42q 2

5 Allen, Kimberly BlackKnight 7.36 7.45q 2

6 Calvo, Amy Bucknell 7.59 7.58q 2

7 Lanewala, Rehana Bucknell 7.54 7.59q 1

8 Bain, Heather Holy Cross 7.67 7.65q 3

9 McCreary, Jessica Lehigh 7.73 7.66q 1

10 Turner-Byfield, Erin Bucknell 7.64 7.68q 3

11 Brady, Charity Bucknell 7.68 7.70q 2

12 Zarcaro, Laura U S Naval Academy 7.55 7.72q 1

13 Loomis, Katie Lehigh 7.80 7.82q 2

14 Rinehart, Quinn U S Naval Academy 7.77 7.84q 1

15 Hinch, Lindsay Lehigh 7.90 7.87q 3

16 Gaffney, Jessica Holy Cross 8.11 8.12q 3

Women 200 Meter Dash

===================================================================================

Name Year School Prelims Finals H# Points

===================================================================================

Finals

1 Lanewala, Rehana Bucknell 26.01 25.72 2 10

2 Martin, Tiffany BlackKnight 25.74 25.98 2 8

3 Allen, Kimberly BlackKnight 26.42 26.07 1 6

4 McDonald, Kiley Bucknell 26.43 26.11 1 4

5 Eubanks, Elise BlackKnight 26.12 26.29 2 2

6 Yambao, Danielle U S Naval Academy 26.16 26.32 2 1

7 Calvo, Amy Bucknell 26.40 26.48 1

8 Barone, Justina Lehigh 26.45 26.66 1

Women 200 Meter Dash

============================================================================

Name Year School Seed Prelims H#

============================================================================

Preliminaries

1 Martin, Tiffany BlackKnight 25.94 25.74q 2

2 Lanewala, Rehana Bucknell 25.77 26.01q 1

3 Eubanks, Elise BlackKnight 26.57 26.12q 4

4 Yambao, Danielle U S Naval Academy 26.37 26.16q 5

5 Calvo, Amy Bucknell 26.62 26.40q 2

6 Allen, Kimberly BlackKnight 26.12 26.42q 3

7 McDonald, Kiley Bucknell 26.19 26.43q 5

8 Barone, Justina Lehigh 26.21 26.45q 6

9 Bourn, Edwina Bucknell 26.60 26.51 3

10 Fayanjuola, Tolu Bucknell 26.28 26.67 6

11 Brady, Charity Bucknell 26.72 26.85 1

12 Teager, Leeann Colgate 26.96 27.02 3

13 Turner-Byfield, Erin Bucknell 27.36 27.10 5

14 Perez, Emily BlackKnight 26.12 27.16 4

15 Zarcaro, Laura U S Naval Academy 26.71 27.30 1

16 Rinehart, Quinn U S Naval Academy 26.92 27.40 2

17 Scotidas, Katherine U S Naval Academy 27.27 27.44 4

18 Loomis, Katie Lehigh 27.57 27.68 6

19 McCreary, Jessica Lehigh 27.48 28.26 6

20 O'Rielly, Sarah Holy Cross 28.84 29.23 3

21 Gaffney, Jessica Holy Cross 28.79 29.32 4

-- Stephens, Seneca BlackKnight 28.11 DQ 5

Women 1 Mile Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 McCusker, Maura Colgate 5:04.01 4:57.70 10

2 McConnell, Kelly Bucknell 4:55.74 5:02.34 8

3 Procaccini, Lisa U S Naval Academy 5:02.88 5:03.06 6

4 Wright, Kaitlin Holy Cross 5:14.18 5:14.62 4

5 Carr, Mauren U S Naval Academy 5:17.44 5:18.61 2

6 Murray, Julie BlackKnight 5:22.57 5:23.51 1

7 Maloney, Colleen U S Naval Academy 5:14.60 5:24.48

8 Luebbe, Andrea Lehigh 5:21.16 5:24.70

9 Willard, Deanna Lehigh 5:40.24 5:30.62

10 Kolsch, Analise BlackKnight 5:29.52 5:36.06

11 Desmond, Elizabeth Holy Cross 5:44.21 5:37.87

12 Wollschlager, Mary BlackKnight 5:42.61 5:41.35

13 Gillis, Mary Lafayette 5:29.05 5:53.61

Women 400 Meter Run

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Davis, Teneisha U S Naval Academy 55.81 55.34 3 10

2 Bango, Stephanie Bucknell 57.55 56.89 3 8

3 Lanewala, Rehana Bucknell 57.99 57.59 2 6

4 Barone, Justina Lehigh 57.73 58.26 3 4

5 Eubanks, Elise BlackKnight 57.94 59.06 3 2

6 Bosserman, Natalie Lafayette 57.99 59.06 2 1

7 Wetherbee, Saddie Lafayette 59.35 59.51 2

8 Aplon, Sharonda BlackKnight 1:00.12 1:00.05 2

9 Tukarski, Eva U S Naval Academy 1:02.18 1:00.27 1

10 Rinehart, Quinn U S Naval Academy 1:00.31 1:01.16 2

11 Loomis, Katie Lehigh 1:01.00 1:01.52 1

12 Wood, Kate Colgate 1:04.15 1

13 Stephens, Seneca BlackKnight 1:05.08 1:04.51 1

14 Wolfgang, Christie Bucknell 1:07.69 1

Women 500 Meter Run

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Stokes, Amy U S Naval Academy 1:17.40 1:16.69 3 10

2 Calvo, Amy Bucknell 1:17.01 1:16.93 3 8

3 Crocker, Jessica U S Naval Academy 1:18.40 1:17.59 3 6

4 Miller, Maggie Lehigh 1:18.74 1:17.65 3 4

5 Boley, Monique Bucknell 1:18.23 1:17.72 3 2

6 Jossis, Kacee U S Naval Academy 1:21.18 1:18.58 1 1

7 Gowdy, Stacie BlackKnight 1:19.07 1:18.81 2

8 Hollowell, Elizabeth Lafayette 1:19.58 1:20.05 2

9 Kyzmir, Kristin Bucknell 1:20.01 1:20.06 2

10 Teager, Leeann Colgate 1:19.72 1:20.08 2

11 Tawiah, Tracy BlackKnight 1:22.46 1:20.55 1

12 Shariff, Khadija Bucknell 1:18.90 1:20.65 2

13 Bain, Heather Holy Cross 1:21.30 1:21.66 1

14 Haight, Elizabeth Lehigh 1:25.05 1:25.41 1

Women 800 Meter Run

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Bango, Stephanie Bucknell 2:09.80 2:12.06 3 10

2 McSwain, Latonya Bucknell 2:16.88 2:13.42 3 8

3 Sherman, Anna Lafayette 2:18.01 2:16.48 3 6

4 Davis, Teneisha U S Naval Academy 2:12.65 2:17.95 3 4

5 Haag, Sarah BlackKnight 2:21.40 2:20.10 3 2

6 Anderson, Kathryn U S Naval Academy 2:23.40 2:21.30 3 1

7 Piper, Nicki Bucknell 2:24.08 2:21.47 2

8 Kessler-Detienn, Sarah BlackKnight 2:22.84 2:23.01 3

9 Kearney, Christine Holy Cross 2:24.68 2:23.22 2

10 Augeri, Vanessa Bucknell 2:29.80 2:24.89 2

11 Walsh, Alison Holy Cross 2:26.50 2:25.35 2

12 Stamoolis, Christina Bucknell 2:26.53 2:27.53 2

13 Wedlund, May U S Naval Academy 2:26.78 2:27.93 2

14 Gribbons, Megan Holy Cross 2:30.39 2:28.16 1

15 Ginter, Melody BlackKnight 2:30.20 2:29.12 1

16 Schaub, Maureen Lehigh 2:32.30 2:32.97 1

17 Clifton, Dabney BlackKnight 2:32.75 2:33.74 1

Women 1000 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 McCusker, Maura Colgate 2:50.90 2:53.85 10

2 McHale, Lauren Lafayette 2:58.11 2:54.97 8

3 McCarthy, Jennifer Colgate 2:58.90 2:55.82 6

4 McConnell, Kelly Bucknell 2:57.77 2:57.76 4

5 Richardson, Stephanie BlackKnight 3:00.67 2:59.62 2

6 Procaccini, Lisa U S Naval Academy 3:00.11 3:00.34 1

7 Baylor, Michelle Bucknell 3:05.52 3:03.20

8 Marsh, Jennifer Bucknell 3:03.61 3:05.05

9 Gillis, Julia Holy Cross 3:05.11 3:07.40

10 Smith, Brittany BlackKnight 3:08.50 3:07.53

11 Simpson, Megan American University 2:59.00 3:07.90

12 Amato, Jacquelyn Lehigh 3:09.78 3:08.60

13 Benge, Carin U S Naval Academy 3:02.35 3:08.81

14 Guthrie, Vanessa U S Naval Academy 3:03.32 3:09.84

15 Paquette, Courtney Holy Cross 3:09.28 3:10.59

16 Bornar, Lindsey Holy Cross 3:16.93 3:14.41

17 Fortin, Liv BlackKnight 3:15.99

18 Hennigar, Jill Holy Cross 3:18.62 3:18.93

19 Wyble, Erin Lafayette 3:03.67 3:22.41

20 Corley, Marianne Holy Cross 3:20.34 3:26.66

Women 3000 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Hull, Lucinda Lehigh 9:59.39 10:05.3h 10

2 Crowe, Chris Bucknell 10:11.57 10:10.1h 8

3 Marshall, Becki Bucknell 10:19.87 10:12.1h 6

4 Wilder, Abby U S Naval Academy 10:18.08 10:17.0h 4

5 Dennis, Theresa Bucknell 10:27.36 10:17.1h 2

6 Ferrell, Kristin Bucknell 10:28.88 10:23.0h 1

7 Hogan, Emily Holy Cross 10:35.77 10:25.9h

8 Patterson, Stephanie U S Naval Academy 10:29.64 10:26.8h

9 DeMarco, Amy Colgate 10:18.61 10:27.0h

10 Mahoney, Tara BlackKnight 10:19.45 10:31.9h

11 Seefeldt, Alexis BlackKnight 10:24.11 10:32.9h

12 Ackers, Megan Lehigh 10:30.22 10:45.8h

13 Stock, Melanie U S Naval Academy 10:18.03 10:50.8h

14 Mateskon, Carolyn Bucknell 11:11.06 10:51.0h

15 Landers, Devon Lafayette 10:52.31 10:52.0h

16 Brady, Edann Lehigh 10:27.36 10:56.6h

17 Thornton, Katy Holy Cross 10:47.10 10:57.0h

18 Davis, Stephanie Colgate 10:55.65 11:07.0h

19 Berger, Carolyn Holy Cross 11:15.28 11:16.0h

20 Dunton, Jessica Colgate 11:35.53 11:17.0h

21 Rallo, Stacy Lehigh 11:13.76 11:23.0h

22 Keller, Stephanie Bucknell 11:16.44 11:24.0h

23 Shaver, Anna Colgate 12:04.34 11:39.0h

24 Foran, Kelly Lafayette 11:28.22 11:48.0h

25 Herman, Caitlyn Lafayette 11:39.31 11:54.0h

26 Mcanulty, Jenilee BlackKnight 12:24.0h

-- Baclawski, Jen American University 10:25.00 DNF

-- Vollmer, Bethany BlackKnight 10:49.61 DQ

Women 5000 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Akbar, Samia American University 17:20.00 17:20.80 10

2 Hull, Lucinda Lehigh 17:42.50 17:29.60 8

3 Marshall, Becki Bucknell 18:19.00 17:40.63 6

4 Crowe, Chris Bucknell 18:05.92 17:48.54 4

5 Baclawski, Jen American University 18:22.00 17:48.98 2

6 Hogan, Emily Holy Cross 18:04.38 18:01.47 1

7 Mahoney, Tara BlackKnight 18:01.44 18:11.05

8 Ferrell, Kristin Bucknell 18:17.90 18:11.85

9 Stock, Melanie U S Naval Academy 17:32.41 18:17.70

10 Patterson, Stephanie U S Naval Academy 18:00.64 18:18.68

11 Ackers, Megan Lehigh 19:06.90 18:27.09

12 Dennis, Theresa Bucknell 17:38.15 18:37.80

13 Butova, Corrine Holy Cross 19:16.19 18:49.90

14 Raffety, Kelly Bucknell 19:19.90 19:07.83

15 Mateskon, Carolyn Bucknell 19:16.91 19:14.18

16 Flaherty, Marcia Holy Cross 19:30.82 19:27.52

17 Keller, Stephanie Bucknell 19:24.54 19:36.60

18 Mosley, Erin Holy Cross 18:23.68 19:47.66

19 Leppo, Danielle U S Naval Academy 20:19.24 20:08.92

Women 55 Meter Hurdles

================================================================================

Name Year School Semis Finals Points

================================================================================

Finals

1 Rowe, Lauren BlackKnight 8.31 8.25 10

2 Barone, Justina Lehigh 8.33 8.40 8

3 Crites, Shannon U S Naval Academy 8.50 8.47 6

4 McDonald, Kiley Bucknell 8.59 8.54 4

5 Klotz, Samantha Bucknell 8.68 8.66 2

6 Lowe, Khayla Lehigh 8.71 8.75 1

7 Becker, Colleen Lafayette 8.79 8.75

8 Bourn, Edwina Bucknell 8.67 8.91

Women 55 Meter Hurdles

============================================================================

Name Year School Prelims Semis H#

============================================================================

Semi-Finals

1 Rowe, Lauren BlackKnight 8.4h 8.31q 2

2 Barone, Justina Lehigh 8.4h 8.33q 2

3 Crites, Shannon U S Naval Academy 8.6h 8.50q 1

4 McDonald, Kiley Bucknell 8.3h 8.59q 1

5 Bourn, Edwina Bucknell 8.7h 8.67q 2

6 Klotz, Samantha Bucknell 8.7h 8.68q 1

7 Lowe, Khayla Lehigh 8.8h 8.71q 1

8 Becker, Colleen Lafayette 9.0h 8.79q 1

9 Scotidas, Katherine U S Naval Academy 8.9h 8.84 2

10 Stephenson, Julie Colgate 8.7h 8.86 2

11 Lilien, Jamie Bucknell 8.9h 8.88 2

12 Hagerman, Maggie Lehigh 9.1h 9.00 2

13 Peters, Andrea BlackKnight 9.0h 9.01 2

14 Quince, Nolana Colgate 8.8h 9.01 1

15 Reynolds, Katherine Holy Cross 9.0h 9.57 1

16 Smith, Ruth BlackKnight 9.8h 9.58 1

Women 55 Meter Hurdles

============================================================================

Name Year School Seed Prelims H#

============================================================================

Preliminaries

1 McDonald, Kiley Bucknell 8.55 8.3hq 3

2 Rowe, Lauren BlackKnight 8.40 8.4hq 1

2 Barone, Justina Lehigh 8.52 8.4hq 3

4 Crites, Shannon U S Naval Academy 8.56 8.6hq 1

5 Klotz, Samantha Bucknell 8.56 8.7hq 2

6 Bourn, Edwina Bucknell 8.69 8.7hq 1

7 Stephenson, Julie Colgate 8.84 8.7hq 3

8 Lowe, Khayla Lehigh 8.76 8.8hq 2

9 Quince, Nolana Colgate 8.83 8.8hq 3

10 Lilien, Jamie Bucknell 8.85 8.9hq 2

11 Scotidas, Katherine U S Naval Academy 8.45 8.9hq 2

12 Becker, Colleen Lafayette 8.87 9.0hq 1

13 Reynolds, Katherine Holy Cross 9.39 9.0hq 3

13 Peters, Andrea BlackKnight 8.91 9.0hq 1

15 Hagerman, Maggie Lehigh 9.16 9.1hq 2

16 Smith, Ruth BlackKnight 9.70 9.8hq 2

17 Wood, Kate Colgate 9.50 10.0h 3

Women 4x400 Meter Relay

===================================================================================

School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Bucknell 'A' 3:51.54 3:49.84 2 10

2 U S Naval Academy 'A' 3:54.87 3:54.46 2 8

3 United States Military 'A' 3:54.53 3:57.60 2 6

4 Lafayette 'A' 3:55.39 4:02.83 2 4

5 Lehigh 'A' 4:01.97 4:03.68 1 2

6 Colgate 'A' 3:58.32 4:09.57 1 1

7 Holy Cross 'A' 4:15.52 4:15.79 1

Women 4x800 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Bucknell 'A' 9:20.69 9:15.42 10

2 Lafayette 'A' 10:06.62 9:19.50 8

3 U S Naval Academy 'A' 9:33.50 9:21.71 6

4 United States Military 'A' 9:45.44 9:25.00 4

5 Holy Cross 'A' 10:15.48 9:35.23 2

6 Lehigh 'A' 10:03.30 9:55.51 1

Women Distance Medley

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Lafayette 'A' 12:06.12 12:16.9h 10

2 Colgate 'A' 12:12.00 12:18.5h 8

3 American University 'A' 12:20.00 12:33.4h 6

4 Bucknell 'A' 11:50.74 12:38.6h 4

5 U S Naval Academy 'A' 12:45.00 12:41.7h 2

6 United States Military 'A' 12:21.42 12:46.5h 1

7 Holy Cross 'A' 12:51.42 12:49.2h

8 Lehigh 'A' 12:34.90 13:14.4h

Women High Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Dukatz, Katie Lehigh 1.67m J1.70m 10

2 Crites, Shannon U S Naval Academy 1.65m J1.65m 8

3 Maher, Shannon Bucknell 1.60m J1.65m 6

4 Fayanjuola, Tolu Bucknell 1.60m J1.60m 4

5 Shevland, Amelia U S Naval Academy 1.60m J1.60m 2

6 Peters, Andrea BlackKnight 0.03m J1.55m 0.16

6 Barone, Justina Lehigh 1.63m J1.55m 0.16

6 Anzelc, Lacy Lehigh 1.53m J1.55m 0.16

6 Edwards, Lauren Lehigh 1.54m J1.55m 0.16

6 Loertz, Beth Lafayette 1.58m J1.55m 0.16

6 White, Jennifer Lafayette 1.58m J1.55m 0.16

12 Bolte, Lauren BlackKnight 1.60m J1.55m

13 Osborne, Sandra U S Naval Academy 1.54m 1.50m

14 Romano, Katy Colgate 1.60m J1.50m

15 DeVries, Ingrid Lafayette 1.47m J1.50m

15 Miczek, Bethany Holy Cross 1.54m J1.50m

-- Chapman, Alicia BlackKnight 1.39m NH

-- Travis, Rachael BlackKnight 1.49m NH

-- Guenther, Mary Lehigh 1.54m NH

-- Quince, Nolana Colgate 1.54m NH

Women Pole Vault

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Hasenauer, Amanda U S Naval Academy 3.84m J3.90m 10

2 Tusinski, Olivia Lafayette 3.30m J3.30m 5

2 Craw, Ambyr Lafayette 3.44m J3.30m 5

2 Witter-Tilton, Kindall BlackKnight 3.14m J3.30m 5

2 Klotz, Samantha Bucknell 3.30m J3.30m 5

6 Nyce, Andrea Bucknell 3.68m J3.30m 1

7 Bennett, Carolina BlackKnight 3.51m J3.30m

8 Miller, Kim Lafayette 3.30m 3.15m

9 Benson, Shannon Bucknell 3.14m J3.15m

10 Bouzan-Kalousti, Abigail Bucknell 3.14m 3.00m

10 Baker, Lauren U S Naval Academy 2.99m 3.00m

12 Edwards, Elisabeth Lafayette 2.69m 2.85m

13 Clanton, Erica BlackKnight 2.59m J2.85m

14 Iwasaki, Jana Lehigh 2.59m J2.55m

14 Cordova, Kerry Lafayette 2.69m 2.70m

16 Palmer, Kaitlin Holy Cross 2.59m J2.55m

17 Dixon, Jessica U S Naval Academy 2.73m J2.55m

18 DiStefano, Nicole Holy Cross 2.43m 2.40m

-- Coxe, Angela Lafayette 2.74m NH

Women Long Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Martin, Tiffany BlackKnight 5.82m J5.62m 10

2 Stephenson, Beth Colgate 5.53m J5.56m 8

3 Eubanks, Elise BlackKnight 5.06m J5.53m 6

4 Uwujaren, Joanna U S Naval Academy 5.63m J5.47m 4

5 Fayanjuola, Tolu Bucknell 5.44m J5.38m 2

6 Hinch, Lindsay Lehigh 5.34m J5.32m 1

7 Zimbal, Kim Bucknell 5.18m 5.29m

8 Lowe, Khayla Lehigh 5.08m 5.18m

9 Peters, Andrea BlackKnight 0.13m 5.06m

10 McCreary, Jessica Lehigh 5.42m 4.95m

11 Brophy, Erin Holy Cross 4.85m 4.87m

12 Scotidas, Katherine U S Naval Academy 4.85m 4.86m

13 Stephenson, Julie Colgate 5.04m 4.85m

14 Robertson, Nicole Lehigh 4.33m 4.66m

15 Lindquist, Julie Lehigh 4.61m 4.49m

16 Llotta, Elizabeth Holy Cross 4.66m 4.35m

Women Triple Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Uwujaren, Joanna U S Naval Academy 11.76m 11.53m 10

2 Zimbal, Kim Bucknell 11.01m 11.18m 8

3 O'Connor, Katie Lafayette 10.76m 10.93m 6

4 Rowe, Lauren BlackKnight 10.92m 10.81m 4

5 Quince, Nolana Colgate 10.59m 10.78m 2

6 Bonds, Dionne Bucknell 10.80m 10.73m 1

7 McCreary, Jessica Lehigh 10.97m 10.71m

8 Nyce, Andrea Bucknell 10.88m 10.68m

9 Becker, Colleen Lafayette 11.22m 10.61m

10 Meling, Robin Bucknell 10.90m 10.60m

11 Fayanjuola, Tolu Bucknell 10.75m 10.57m

12 Peters, Andrea BlackKnight 10.74m 10.44m

13 Lowe, Khayla Lehigh 10.67m 10.26m

14 Scotidas, Katherine U S Naval Academy 10.07m 10.16m

15 Llotta, Elizabeth Holy Cross 10.15m 10.11m

16 Lindquist, Julie Lehigh 9.81m 9.99m

17 Smith, Ruth BlackKnight 10.22m 9.87m

18 Nikitin, Shelby Holy Cross 10.22m 9.71m

-- Robertson, Nicole Lehigh 10.62m FOUL

-- Hinch, Lindsay Lehigh 11.02m FOUL

Women Shot Put

================================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

================================================================================

Finals

1 Deliz, Yasmin Lehigh 13.10m 13.10m 10

2 Fields, Sara BlackKnight 12.94m 12.94m 8

3 Coleman, Tracey BlackKnight 12.89m 12.89m 6

4 Shear, Ashleigh U S Naval Academy 12.45m 12.45m 4

5 Shaffer, Laura Bucknell 11.94m 12.40m 2

6 Bellamy, Larissa Lafayette 12.22m 12.22m 1

7 Albritton, Ashley BlackKnight 11.83m 11.83m

8 Klingensmith, Suzanna Lehigh 11.73m 11.73m

9 McFarland, Angela Bucknell 11.42m 11.42m

10 Madden, Andrea Holy Cross 11.33m 11.33m

11 Lee, Erin Bucknell 11.04m 11.04m

12 McGhee, Irish U S Naval Academy 10.98m 10.98m

13 Travis, Rachael BlackKnight 10.70m 10.70m

14 Hymowitz, Emily Lehigh 10.53m 10.53m

15 Pendleton, Elizabeth Bucknell 10.08m 10.08m

Women Shot Put

=========================================================================

Name Year School Seed Prelims

=========================================================================

Preliminaries

1 Deliz, Yasmin Lehigh 13.06m 13.10mq

2 Fields, Sara BlackKnight 13.25m 12.94mq

3 Coleman, Tracey BlackKnight 13.08m 12.89mq

4 Shear, Ashleigh U S Naval Academy 12.26m 12.45mq

5 Bellamy, Larissa Lafayette 12.41m 12.22mq

6 Shaffer, Laura Bucknell 11.58m 11.94mq

7 Albritton, Ashley BlackKnight 12.52m 11.83mq

8 Klingensmith, Suzanna Lehigh 11.49m 11.73mq

9 McFarland, Angela Bucknell 11.43m 11.42mq

10 Madden, Andrea Holy Cross 11.78m 11.33mq

11 Lee, Erin Bucknell 10.80m 11.04mq

12 McGhee, Irish U S Naval Academy 11.62m 10.98mq

13 Travis, Rachael BlackKnight 11.16m 10.70mq

14 Hymowitz, Emily Lehigh 11.01m 10.53mq

15 Pendleton, Elizabeth Bucknell 10.68m 10.08mq

16 Warner, Jennifer Lehigh 9.61m 9.17mq

Women Weight Throw

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Coleman, Tracey BlackKnight 14.74m 15.69m 10

2 Albritton, Ashley BlackKnight 14.76m 15.23m 8

3 Garcia, Maria Bucknell 15.20m 15.07m 6

4 Klingensmith, Suzanna Lehigh 14.50m 14.88m 4

5 Pendleton, Elizabeth Bucknell 14.43m 14.43m 2

6 Bellamy, Larissa Lafayette 13.56m 13.68m 1

7 Giacone, Christine BlackKnight 11.77m 13.65m

8 Hymowitz, Emily Lehigh 13.72m 13.50m

9 Shaffer, Laura Bucknell 14.31m 13.40m

10 Lee, Erin Bucknell 14.05m 13.31m

11 Bingham, Jaclyn Lafayette 13.40m 12.93m

12 Spittle, Kristi Lehigh 11.08m 12.30m

13 Blais, Samantha Lafayette 12.17m 12.12m

14 McGhee, Irish U S Naval Academy 12.22m 11.94m

15 Madden, Andrea Holy Cross 13.13m 11.92m

16 McFarland, Angela Bucknell 13.82m 11.79m

17 Pereira, Kelly Holy Cross 11.93m 10.81m

18 Shear, Ashleigh U S Naval Academy 10.61m 10.63m

19 Johnson, Gaby U S Naval Academy 10.03m 10.03m

Women Indoor Pentathlon

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Barone, Justina Lehigh 3238 3492 10

2 Lowe, Khayla Lehigh 2945 3115 8

3 Quince, Nolana Colgate 2916 2989 6

4 White, Jennifer Lafayette 2782 2838 4

5 Bolte, Lauren BlackKnight 2658 2789 2

6 Miczek, Bethany Holy Cross 2484 2786 1

7 Guenther, Mary Lehigh 2454 2705

8 Warner, Jennifer Lehigh 1643 2485

9 Wilson, Ruth U S Naval Academy 2164 2448

10 Grob, Jennifer U S Naval Academy 2330 2443

Men 200 Meter Dash

===================================================================================

Name Year School Prelims Finals H# Points

===================================================================================

Finals

1 Russell, Tyron Colgate 22.02 21.88 2 10

2 Thompson, Omari BlackKnight 22.28 22.33 2 8

3 Apostoles, Jon Lafayette 22.74 22.36 1 6

4 Kennedy, Herb Lafayette 22.48 22.36 1 4

5 Morrison, Machel Lafayette 22.47 22.51 2 2

6 Powell, Noel Bucknell 22.38 22.64 2 1

7 Gabriel, David Bucknell 22.79 22.98 1

8 Resnick, Mikel BlackKnight 22.75 23.20 1

Men 200 Meter Dash

============================================================================

Name Year School Seed Prelims H#

============================================================================

Preliminaries

1 Russell, Tyron Colgate 22.18 22.02q 3

2 Thompson, Omari BlackKnight 22.45 22.28q 6

3 Powell, Noel Bucknell 22.05 22.38q 1

4 Morrison, Machel Lafayette 22.71 22.47q 5

5 Kennedy, Herb Lafayette 22.25 22.48q 4

6 Apostoles, Jon Lafayette 22.35 22.74q 5

7 Resnick, Mikel BlackKnight 23.22 22.75q 1

8 Gabriel, David Bucknell 22.60 22.79q 6

9 Ayers, Edward BlackKnight 23.45 23.16 1

10 Evans, George Lehigh 22.96 23.22 3

11 Brazier, Shalimar U S Naval Academy 23.16 23.34 2

12 Campbell, John American University 23.80 23.39 2

13 Hill, Ahmond BlackKnight 23.52 2

14 White, William BlackKnight 24.20 23.57 5

15 Ekundayo, Adisina U S Naval Academy 23.72 1

16 Ng, Ernest Holy Cross 24.58 23.96 5

17 Flood, Sean Holy Cross 24.02 24.17 4

18 Parena, Erik Holy Cross 23.92 24.24 3

19 Rainey, Trevis U S Naval Academy 24.32 24.27 6

20 Gretzinger, Alan Bucknell 24.29 24.49 6

21 O'Connor, Ryan Holy Cross 24.62 24.96 4

-- Newberger, Ryan Bucknell 22.12 DQ 2

-- Batiste, Aaron U S Naval Academy 24.64 DQ 3

Men 1 Mile Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 O'Brien, Sean American University 4:02.00 4:03.38 10

2 Schwabe, Clay BlackKnight 4:03.52 4:05.86 8

3 L'Heureux, Alex Lehigh 4:07.54 4:11.07 6

4 Palma, Lou Bucknell 4:15.49 4:13.43 4

5 Furst, Eric Bucknell 4:16.62 4:17.07 2

6 Euell, Mike Bucknell 4:17.71 4:17.55 1

7 Hill, Ian Colgate 4:25.38 4:20.79

8 Christensen, Daniel U S Naval Academy 4:21.00 4:21.44

9 Baskin, Michael BlackKnight 4:24.70 4:21.71

10 Garcia, Carlos Lafayette 4:23.90 4:26.83

11 Motzenbecker, Eric BlackKnight 4:12.69 4:28.36

12 Carney, Roscoe U S Naval Academy 4:30.00 4:28.96

13 McAnany, Patrick U S Naval Academy 4:30.16

14 Scurci, Todd Lehigh 4:38.36 4:30.54

15 Kennedy, Thomas Lafayette 4:30.36 4:34.54

16 Fiedler, Erich Lehigh 4:31.86 4:34.62

17 Bingham, Chris U S Naval Academy 4:38.54

18 Rogers, Andrew Lafayette 4:42.85 4:41.42

Men 55 Meter Run

================================================================================

Name Year School Semis Finals Points

================================================================================

Finals

1 Morrison, Machel Lafayette 6.40 6.42 10

2 Evans, George Lehigh 6.48 6.47 8

3 Kennedy, Herb Lafayette 6.47 6.57 6

4 Thompson, Omari BlackKnight 6.58 6.66 4

5 White, William BlackKnight 6.65 6.67 2

6 Resnick, Mikel BlackKnight 6.60 6.67 1

7 Brazier, Shalimar U S Naval Academy 6.64 6.70

8 Pope, Lavar Lehigh 6.65 6.71

Men 55 Meter Run

============================================================================

Name Year School Prelims Semis H#

============================================================================

Semi-Finals

1 Morrison, Machel Lafayette 6.53 6.40q 2

2 Kennedy, Herb Lafayette 6.57 6.47q 1

3 Evans, George Lehigh 6.50 6.48q 1

4 Thompson, Omari BlackKnight 6.62 6.58q 1

5 Resnick, Mikel BlackKnight 6.56 6.60q 2

6 Brazier, Shalimar U S Naval Academy 6.76 6.64q 2

7 Pope, Lavar Lehigh 6.75 6.65q 1

7 White, William BlackKnight 6.64 6.65q 2

9 Knight, Leroy Holy Cross 6.67 6.77 2

10 Hill, Ahmond BlackKnight 6.84 6.80 1

11 Lynn, Aaron Lehigh 6.90 6.80 2

12 Solomon, Matt Bucknell 6.68 6.84 1

13 Gretzinger, Alan Bucknell 6.81 6.85 1

14 Strada, James Lafayette 6.81 6.86 2

15 Batiste, Aaron U S Naval Academy 6.87 6.90 2

Men 55 Meter Run

============================================================================

Name Year School Seed Prelims H#

============================================================================

Preliminaries

1 Evans, George Lehigh 6.56 6.50q 3

2 Morrison, Machel Lafayette 6.38 6.53q 1

3 Resnick, Mikel BlackKnight 6.58 6.56q 3

4 Kennedy, Herb Lafayette 6.54 6.57q 2

5 Thompson, Omari BlackKnight 6.60 6.62q 2

6 White, William BlackKnight 6.59 6.64q 2

7 Knight, Leroy Holy Cross 6.59 6.67q 1

8 Solomon, Matt Bucknell 6.60 6.68q 1

9 Pope, Lavar Lehigh 6.64 6.75q 2

10 Brazier, Shalimar U S Naval Academy 6.61 6.76q 3

11 Strada, James Lafayette 6.60 6.81q 3

12 Gretzinger, Alan Bucknell 6.84 6.81q 1

13 Hill, Ahmond BlackKnight 6.90 6.84q 2

14 Batiste, Aaron U S Naval Academy 6.92 6.87q 3

15 Lynn, Aaron Lehigh 6.80 6.90q 1

16 Graham, Keitani Holy Cross 6.95 6.98q 1

17 Parena, Erik Holy Cross 6.92 7.00 3

18 Ng, Ernest Holy Cross 6.94 7.01 2

Men 400 Meter Run

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Russell, Tyron Colgate 48.85 49.24 4 10

2 Apostoles, Jon Lafayette 50.73 49.88 4 8

3 Ayers, Edward BlackKnight 50.10 50.33 4 6

4 Newpherlockard, Evan BlackKnight 49.70 50.45 4 4

5 Nini, Matthew Bucknell 50.84 50.72 3 2

6 Hiller, Eric Colgate 50.74 50.82 3 1

7 Lambert, Chris Lehigh 50.97 52.06 3

8 Lynn, Aaron Lehigh 51.42 52.07 3

9 Dembinski, Brian U S Naval Academy 51.95 52.09 1

10 Brantley, Bernard BlackKnight 50.80 52.33 3

11 Klotz, Brian Bucknell 52.10 52.36 2

12 Wright, Micah Bucknell 52.61 52.37 2

13 Brutocao, Nic Holy Cross 52.31 52.48 2

14 Scott, Jeff Holy Cross 51.90 53.16 2

15 David, Shawn Holy Cross 53.14 53.56 2

16 Drabick, Andrew Lehigh 53.25 53.65 1

17 McConnell, Ed Lehigh 54.06 1

18 Gelsinon, James U S Naval Academy 56.18 1

-- Newberger, Ryan Bucknell 49.80 DQ 4

-- Hawthorn, Anthony Lafayette 53.73 DQ 1

Men 500 Meter Run

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Hopper, Trevor BlackKnight 1:05.90 1:05.15 4 10

2 Lyte, Alvin Lafayette 1:07.28 1:06.99 3 8

3 Haseman, Mark BlackKnight 1:06.20 1:07.08 4 6

4 Strong, Cotie Bucknell 1:06.61 1:07.24 4 4

5 Reardon, J.Colin Lehigh 1:08.71 1:07.54 2 2

6 Mayer, Matther U S Naval Academy 1:06.32 1:07.56 4 1

7 Koj, Hubert Lehigh 1:07.89 1:07.60 3

8 Jackson, Richard Lafayette 1:07.81 1:07.66 3

9 Miszler, Kris Lafayette 1:08.38 1:07.87 2

10 Heim, John Lehigh 1:09.23 1:08.47 2

11 Edwards, Christopher Bucknell 1:09.68 1:08.55 2

12 Myers, Mark U S Naval Academy 1:07.87 1:08.88 3

13 Kearny, Brendan Holy Cross 1:08.11 1:09.06 3

14 Alexander, Richard Bucknell 1:10.63 1:10.51 1

15 Loque, Sean Colgate 1:09.84 1:10.84 1

16 Hattori, Timothy Holy Cross 1:11.50 1:12.24 1

17 Lingley, Shawn Colgate 1:08.20 1:12.40 2

-- Ellerhorst, Andy American University 1:05.30 DQ 4

Men 800 Meter Run

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 L'Heureux, Alex Lehigh 1:56.63 1:54.92 3 10

2 Dreher, Jonathan BlackKnight 1:54.60 1:55.80 3 8

3 Hanlon, Aaron Bucknell 1:55.42 1:55.90 3 6

4 Corona, Anthony BlackKnight 1:55.18 1:56.07 3 4

5 Clay, Reginald Lafayette 1:57.30 1:56.59 3 2

6 Prochilo, Thomas Bucknell 1:55.73 1:56.76 3 1

7 Dausman, Aaron U S Naval Academy 1:56.83 1:57.35 3

8 Rea, Michael U S Naval Academy 1:57.83 1:58.18 2

9 Mackay, Matt Lehigh 1:58.35 1:58.71 2

10 Antoniotti, Vincent BlackKnight 1:57.12 1:58.94 3

11 Walsh, Kevin Bucknell 1:59.93 1:59.02 2

12 Blackwood, Robert U S Naval Academy 1:59.46 1:59.59 2

13 Taveras, Davidson U S Naval Academy 1:59.97 1

14 Smith, Greg Colgate 2:01.96 2:00.10 2

15 Harvey, Brett Lafayette 1:59.00 2:00.41 2

16 Longabaugh, Jonathan Bucknell 2:00.65 2:00.61 2

17 Glielmi, Adam Lehigh 1:59.89 2:01.07 2

18 Sweetland, Chris Colgate 2:00.13 2:01.52 2

19 Barrett, Kyle Colgate 2:02.29 2:01.72 1

20 Martinez, Benjamin U S Naval Academy 2:03.04 1

21 Hughes, Edward Holy Cross 2:05.52 2:03.23 1

22 Kirchoff, Dan Holy Cross 2:03.47 2:03.64 1

23 Dougherty, Sean Holy Cross 2:05.50 2:08.19 1

Men 1000 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Duffy, Sean American University 2:30.00 2:27.09 10

2 Saunders, Mike Colgate 2:32.07 2:27.39 8

3 Ward, PJ Bucknell 2:30.60 2:28.13 6

4 Driscoll, Ray U S Naval Academy 2:30.18 2:28.40 4

5 Furst, Eric Bucknell 2:26.48 2:30.04 2

6 Finan, Daniel BlackKnight 2:29.23 2:30.19 1

7 Colas, Jovens American University 2:29.00 2:30.53

8 Hickman, Steven U S Naval Academy 2:32.61 2:31.90

9 McDonough, Colin Lafayette 2:33.58 2:32.77

10 Palavecino, Matias Bucknell 2:33.94 2:32.93

11 McCann, Jooshua U S Naval Academy 2:31.27 2:33.29

12 Heely, Eric BlackKnight 2:31.17 2:33.70

13 Virgets, Daniel U S Naval Academy 2:34.00 2:34.22

14 Martocci, Michael Colgate 2:34.10 2:34.31

15 Meehan, Kevin Colgate 2:37.78 2:35.85

16 Goff, Michael Lehigh 2:38.43 2:36.31

17 Black, Robert Lehigh 2:38.33 2:36.94

18 Kerrigan, Ryan Holy Cross 2:32.53 2:37.17

19 Clifford, James Holy Cross 2:39.79 2:43.99

Men 3000 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Costello, Greg Bucknell 8:18.14 8:24.40 10

2 Seymour, Matt American University 8:20.00 8:24.52 8

3 Tisserand, John BlackKnight 8:29.46 8:32.94 6

4 Wyche, William BlackKnight 8:20.89 8:34.53 4

5 Glaser, Benjamin U S Naval Academy 8:46.77 8:35.97 2

6 DiNuzzo, Louis Colgate 8:44.50 8:38.10 1

7 Creveling, Douglas Bucknell 8:47.93 8:39.45

8 Honeyfield, Evan Bucknell 8:49.70 8:40.02

9 McCarthy, Sean Holy Cross 8:36.21 8:41.70

10 Alverson, Edgar U S Naval Academy 8:48.04 8:41.92

11 Smead, Aaron BlackKnight 8:45.57

12 Johnston, Bryan Bucknell 8:37.80 8:45.58

13 Welch, David BlackKnight 8:54.57 8:45.89

14 Swanson, Mark Lehigh 8:45.65 8:46.61

15 Schaefer, Stephen Bucknell 9:41.68 8:52.21

16 Nieskens, John Holy Cross 8:54.73 8:53.46

17 Etters, Travis Bucknell 8:55.72 8:55.36

18 Palma, Lou Bucknell 8:38.32 8:56.04

19 Reinhardt, Wesley Bucknell 8:47.93 8:59.70

20 Weatherill, Kevin Bucknell 8:45.55 9:07.10

21 Mousetis, Nicholas Bucknell 9:09.47 9:12.51

22 Jones, Marcus Bucknell 9:12.53 9:16.33

23 Etters, Todd Lehigh 9:28.03 9:19.42

24 Penderghest, Kevin Lafayette 9:15.89 9:21.22

25 McKeon, James Holy Cross 9:21.75 9:22.52

26 Harris, Peter Holy Cross 9:36.30 9:30.97

27 Yanaga, Christopher Lehigh 9:39.59 9:32.62

Men 5000 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Malpigli, Frank American University 15:00.00 14:40.89 10

2 Costello, Greg Bucknell 14:40.63 14:41.66 8

3 Chappell, Seth BlackKnight 14:51.03 14:52.96 6

4 Wyche, William BlackKnight 14:34.30 14:54.13 4

5 McCarthy, Sean Holy Cross 14:55.89 14:55.00 2

6 Johnston, Bryan Bucknell 15:18.88 15:09.32 1

7 DiNuzzo, Louis Colgate 15:15.48 15:09.35

8 Weatherill, Kevin Bucknell 14:57.24 15:12.95

9 Olmstead, Rudyard U S Naval Academy 15:27.00 15:15.72

10 Honeyfield, Evan Bucknell 15:26.88 15:17.26

11 MacAdie, Pat American University 15:05.00 15:20.49

12 Harmon, Ryan BlackKnight 15:18.50 15:27.15

13 Etters, Travis Bucknell 15:26.33 15:29.54

14 Mousetis, Nicholas Bucknell 15:44.93 15:49.69

15 Fraser, David BlackKnight 15:25.20 15:50.03

16 Higgins, Kevin Holy Cross 15:56.58

17 Schaefer, Stephen Bucknell 15:37.38 16:07.34

18 Etters, Todd Lehigh 16:08.41 16:15.91

19 Jones, Marcus Bucknell 15:55.15 16:23.00

20 Boyle, Patrick Lehigh 16:41.22 16:36.24

21 Yanaga, Christopher Lehigh 16:41.07 16:47.64

Men 55 Meter Hurdles

================================================================================

Name Year School Semis Finals Points

================================================================================

Finals

1 Hopper, Trevor BlackKnight 7.57 7.64 10

2 Carey, Kristopher Lafayette 7.59 7.67 8

3 Ekundayo, Adisina U S Naval Academy 7.85 7.74 6

4 Rainey, Trevis U S Naval Academy 8.05 7.95 4

5 Alexander, Richard Bucknell 7.90 7.96 2

6 Reardon, J.Colin Lehigh 8.06 7.97 1

7 Conti, Dan Holy Cross 8.00 7.99

8 Simon, Rene BlackKnight 7.97 8.00

Men 55 Meter Hurdles

============================================================================

Name Year School Prelims Semis H#

============================================================================

Semi-Finals

1 Hopper, Trevor BlackKnight 7.57 7.57q 1

2 Carey, Kristopher Lafayette 7.59 7.59q 2

3 Ekundayo, Adisina U S Naval Academy 7.85 7.85q 2

4 Alexander, Richard Bucknell 7.90 7.90q 1

5 Simon, Rene BlackKnight 7.97 7.97q 1

6 Conti, Dan Holy Cross 8.00 8.00q 2

7 Rainey, Trevis U S Naval Academy 8.05 8.05q 2

8 Reardon, J.Colin Lehigh 8.06 8.06q 1

9 Comeaux, Aris BlackKnight 8.13 8.13 1

10 Perry, Darrell Bucknell 8.31 8.31 2

11 Galalls, Peter Holy Cross 8.33 8.33 2

12 Marino, Antonio Lehigh 8.37 8.37 1

13 Kane, Davis U S Naval Academy 8.43 8.43 1

14 Koj, Hubert Lehigh 8.45 8.45 2

15 Heim, John Lehigh 8.61 8.61 2

Men 55 Meter Hurdles

============================================================================

Name Year School Seed Prelims H#

============================================================================

Preliminaries

1 Hopper, Trevor BlackKnight 7.64 7.57q 2

2 Carey, Kristopher Lafayette 7.71 7.59q 2

3 Ekundayo, Adisina U S Naval Academy 7.85 7.85q 1

4 Alexander, Richard Bucknell 8.02 7.90q 1

5 Simon, Rene BlackKnight 8.15 7.97q 2

6 Conti, Dan Holy Cross 7.89 8.00q 1

7 Rainey, Trevis U S Naval Academy 7.98 8.05q 2

8 Reardon, J.Colin Lehigh 7.97 8.06q 2

9 Comeaux, Aris BlackKnight 7.48 8.13q 1

10 Perry, Darrell Bucknell 8.23 8.31q 2

11 Galalls, Peter Holy Cross 8.25 8.33q 1

12 Marino, Antonio Lehigh 8.06 8.37q 1

13 Kane, Davis U S Naval Academy 8.43 8.43q 1

14 Koj, Hubert Lehigh 8.50 8.45q 2

15 Heim, John Lehigh 8.77 8.61q 2

Men 4x400 Meter Relay

===================================================================================

School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Colgate 'A' 3:24.22 3:19.55 2 10

2 United States Military 'A' 3:20.23 3:19.60 2 8

3 Lafayette 'A' 3:20.51 3:20.58 2 6

4 Bucknell 'A' 3:19.42 3:22.98 2 4

5 American University 'A' 3:20.00 3:24.78 2 2

6 Lehigh 'A' 3:24.88 3:26.55 1 1

7 Holy Cross 'A' 3:26.81 3:27.71 1

8 U S Naval Academy 'A' 3:37.19 1

Men 4x800 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 American University 'A' 7:38.00 7:37.91 10

2 United States Military 'A' 7:44.17 7:43.79 8

3 Bucknell 'A' 7:53.18 7:43.84 6

4 Colgate 'A' 7:51.93 7:43.94 4

5 Lafayette 'A' 8:14.35 7:45.19 2

6 U S Naval Academy 'A' 7:48.30 1

7 Lehigh 'A' 8:00.54 7:48.52

8 Holy Cross 'A' 8:09.75 7:51.31

Men Distance Medley

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 United States Military 'A' 9:45.58 10:08.7h 10

2 Bucknell 'A' 10:03.78 10:18.5h 8

3 U S Naval Academy 'A' 10:20.0h 6

4 Lehigh 'A' 10:20.59 10:22.0h 4

5 Colgate 'A' 10:16.40 10:25.1h 2

6 Lafayette 'A' 10:19.11 10:25.6h 1

7 Holy Cross 'A' 10:38.49 10:39.0h

Men High Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Manzo, Rodney BlackKnight 2.05m J2.06m 10

2 Weaver, Jeffrey BlackKnight 1.98m J2.01m 8

3 Pool, Brendon U S Naval Academy 2.05m J1.96m 5

3 Madonia, Eric U S Naval Academy 1.95m J1.96m 5

5 Baroska, Robert Lafayette 1.98m J1.96m 1.50

5 Nevels, Reggial BlackKnight 1.95m J1.96m 1.50

7 Burke, Adam BlackKnight 1.95m J1.96m

8 Peterson, Graham Lehigh 1.98m J1.96m

9 Folk, Drew Bucknell 1.95m 1.91m

10 Houtman, Isaiah Holy Cross 1.87m J1.91m

11 Zakrajsek, Brian Lehigh 1.82m 1.86m

12 Becht, Charles Bucknell 1.85m 1.81m

Men Pole Vault

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Bowen, Christian BlackKnight 4.94m J4.80m 10

2 Baker, Spencer BlackKnight 4.49m J4.65m 8

3 Durrum, Frank U S Naval Academy 4.34m J4.50m 6

4 Arek, Jeffrey Bucknell 4.65m J4.50m 4

5 Sheetz, Zachary U S Naval Academy 4.19m J4.35m 2

6 Rosamilia, Gene Lehigh 4.24m J4.35m 1

7 Brault, Mark Lafayette 4.41m J4.35m

8 Jacob, Adam Bucknell 4.50m J4.35m

9 Kranec, Bill Bucknell 4.20m 4.20m

10 Klascius, Craig BlackKnight 4.49m J4.20m

11 Ohm, Jesse Lehigh 4.66m J4.20m

12 Robertson, Joe Holy Cross 4.26m 4.05m

13 Graham, Keitani Holy Cross 3.55m 3.90m

14 Hoogasian, Michael Holy Cross 3.65m J3.90m

Men Long Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Powell, Noel Bucknell 7.56m 7.36m 10

2 Weaver, Jeffrey BlackKnight 7.11m 7.08m 8

3 Willis, Jevan BlackKnight 6.66m 6.80m 6

4 Smith, Marion Colgate 6.24m 6.78m 4

5 Zakrajsek, Brian Lehigh 6.41m 6.47m 2

6 Lambert, Chris Lehigh 6.48m 6.30m 1

7 Houtman, Isaiah Holy Cross 6.28m 6.28m

8 Clinton, Joel Lehigh 5.74m 6.08m

Men Triple Jump

================================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

================================================================================

Finals

1 Weaver, Jeffrey BlackKnight 14.04m 14.04m 10

2 Jurick, Keeson U S Naval Academy 13.43m 13.43m 8

3 Jones, Barry Colgate 13.32m 13.32m 6

4 Vincent, Francis Lehigh 13.26m 13.26m 4

5 Mellas, Mike Bucknell 12.95m 12.95m 2

6 Clinton, Joel Lehigh 12.77m 12.77m 1

7 Higgins, Emmett Lehigh 12.70m 12.70m

8 Resnick, Mikel BlackKnight 12.45m 12.45m

9 Haas, Ben Lehigh 12.16m 12.16m

10 Folk, Drew Bucknell 12.11m 12.11m

11 Marshall, Jon Lehigh 12.07m 12.07m

12 Meskey, Tom Bucknell 12.05m 12.05m

13 Hoogasian, Michael Holy Cross 11.56m 11.56m

Men Triple Jump

=========================================================================

Name Year School Seed Prelims

=========================================================================

Preliminaries

1 Weaver, Jeffrey BlackKnight 14.61m 14.04mq

2 Jurick, Keeson U S Naval Academy 13.58m 13.43mq

3 Jones, Barry Colgate 12.43m 13.32mq

4 Vincent, Francis Lehigh 13.70m 13.26mq

5 Mellas, Mike Bucknell 12.95mq

6 Clinton, Joel Lehigh 12.52m 12.77mq

7 Higgins, Emmett Lehigh 12.27m 12.70mq

8 Resnick, Mikel BlackKnight 12.96m 12.45mq

9 Haas, Ben Lehigh 12.38m 12.16mq

10 Folk, Drew Bucknell 12.48m 12.11mq

11 Marshall, Jon Lehigh 12.78m 12.07mq

12 Meskey, Tom Bucknell 12.03m 12.05mq

13 Hoogasian, Michael Holy Cross 11.62m 11.56mq

Men Shot Put

================================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

================================================================================

Finals

1 Fischer, Jim Lafayette 15.73m 15.73m 10

2 Nilsen, Karl BlackKnight 15.70m 15.70m 8

3 Eleyae, Manny BlackKnight 15.06m 15.06m 6

4 Hazlewood, Carlton U S Naval Academy 14.95m 14.95m 4

5 Henclewood, Dwayne Holy Cross 14.85m 14.85m 2

6 Ring, Jake BlackKnight 13.33m 13.33m 1

7 Gazzola, T.J. Holy Cross 13.28m 13.28m

8 Lufkin, Ralph U S Naval Academy 13.20m 13.20m

9 Maiorino, Nicholas Lehigh 12.83m 12.83m

10 Kitchko, Mike Lehigh 12.72m 12.72m

11 Siciliano, Augie Bucknell 12.04m 12.04m

12 Gavin, Brian Holy Cross 11.75m 11.75m

13 Koob, Paul Lehigh 11.44m 11.44m

Men Shot Put

=========================================================================

Name Year School Seed Prelims

=========================================================================

Preliminaries

1 Fischer, Jim Lafayette 16.04m 15.73mq

2 Nilsen, Karl BlackKnight 16.24m 15.70mq

3 Eleyae, Manny BlackKnight 15.03m 15.06mq

4 Hazlewood, Carlton U S Naval Academy 14.98m 14.95mq

5 Henclewood, Dwayne Holy Cross 14.82m 14.85mq

6 Ring, Jake BlackKnight 14.19m 13.33mq

7 Gazzola, T.J. Holy Cross 13.72m 13.28mq

8 Lufkin, Ralph U S Naval Academy 13.42m 13.20mq

9 Maiorino, Nicholas Lehigh 13.32m 12.83mq

10 Kitchko, Mike Lehigh 12.74m 12.72mq

11 Siciliano, Augie Bucknell 13.75m 12.04mq

12 Gavin, Brian Holy Cross 12.95m 11.75mq

13 Koob, Paul Lehigh 13.13m 11.44mq

-- DeGregorio, Michael Lafayette 12.60m FOUL

Men Weight Throw

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Harris, Duevorn Colgate 17.62m 18.54m 10

2 Presutti, Dan BlackKnight 17.48m 17.38m 8

3 Thlbeualt, Andre Holy Cross 16.42m 17.00m 6

4 Fischer, Jim Lafayette 16.12m 16.43m 4

5 Castro, AL BlackKnight 17.10m 16.07m 2

6 Kitchko, Mike Lehigh 14.73m 15.38m 1

7 Siciliano, Augie Bucknell 14.90m 15.34m

8 Kaufman, Adam Bucknell 16.19m 15.19m

9 Phelan, Wiliam Holy Cross 14.50m 14.84m

10 Henclewood, Dwayne Holy Cross 13.28m 14.13m

11 Maiorino, Nicholas Lehigh 13.88m 13.86m

12 Koob, Paul Lehigh 14.39m 13.84m

13 Lufkin, Ralph U S Naval Academy 12.39m 12.71m

14 DeGregorio, Michael Lafayette 12.24m 11.99m

15 Blose, Ethan Lafayette 12.26m 11.44m

16 Cole, John Lafayette 11.11m 10.92m

Men Indoor Pentathlon

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Lambert, Chris Lehigh 3402 3589 10

2 Conti, Dan Holy Cross 3377 3545 8

3 Manzo, Rodney BlackKnight 3362 3465 6

4 Zakrajsek, Brian Lehigh 2764 3200 4

5 Mellas, Mike Bucknell 3149 3129 2

6 Staszowski, Greg Lafayette 2904 2892 1

7 Nixon, Christopher Lafayette 3098 427